W jaki sposób połaczyć podłogi po wyburzeniu ścian ?

Rozwiń

W celu przywrócenia ładnego wyglądu pomieszczenia, często wystarczy miejscowe odświeżanie. Ten sposób restauracji parkietu jest znacznie tańszy i może przynieść zadawalający efekt. Jednak w wielu przypadkach tej metody restytucji nie można zastosować.

Miejscowe uszkodzenie lakieru spowodowane ruchem fotela na kółkach – można spróbować naprawić tylko zniszczony fragment podłogi.

Czy istnieje możliwość częściowej restytucji podłogi ?

Rozwiń

W celu przywrócenia ładnego wyglądu pomieszczenia, często wystarczy miejscowe odświeżanie. Ten sposób restauracji parkietu jest znacznie tańszy i może przynieść zadawalający efekt. Jednak w wielu przypadkach tej metody restytucji nie można zastosować.

Miejscowe uszkodzenie lakieru spowodowane ruchem fotela na kółkach – można spróbować naprawić tylko zniszczony fragment podłogi.

        

Parkiet tradycyjny – uwaga na gatunki drewna i wykończenie parkietu

Rozwiń

Parkiet tradycyjny, chociaż ma konkurencję w postaci nowoczesnych paneli podłogowych, zawsze będzie miał swoich zwolenników, czyli tych, którzy stawiają na naturalne piękno drewna. Parkiet wykonuje się zazwyczaj z prostokątnych klepek, które poprzez sposób ułożenia, tworzą na podłodze powtarzalny wzór. Elementy parkietu łączy się zazwyczaj na „pióro i wpust” i przykleja do podłoża. Na efekt i trwałość parkietu wpływ mają gatunek drewna, wykończenie powierzchni i perfekcyjne wykonanie.

Parkiet będzie pięknie prezentował się jako wyklończenie podołogi, jeżeli zostanie dobrze wybrany gatunek drewna do planowanego wzoru, pasujący do stylu i kolorystyki wnętrza, a także warunków panujących w danym pomieszczeniu. Nie każde drewno będzie pasować do dowolnego wzoru parkietu. Elementy parkietu mogą mieć różne długości (nawet do 50 cm), zaś grubość deseczek ma zazwyczaj 15-22 mm. Parkiet jest tańszy od deski parkietowej, ale ułożenie go zabierze więcej czasu. Parkiet tradycyjny ma mniejsze wymagania niż dyle i deska parkietowa.

Parkiet – jakie drewno wybrać?

Parkiet tradycyjny wykonywany jest najczęściej z krajowych gatunków drewna. Tradycyjny parkiet składa się z deszczułek z litego drewna, zwanych też klepkami. Dąb, jesion, buk czy brzoza to najpopularniejszy materiał na deszczułki o długości 30 cm. Egzotyczne drewno na parkiet, na przykład jatoba, doussie, badi, kempas, merbau, tek, ipe i sucupira, częściej mają nieco większe wymiary – długość blisko 50 cm.

Klepki powinny mieć grubość 16-22 mm (chociaż stosuje się też cieńsze, nawet 10-milimetrowe). Im parkiet jest grubszy, tym więcej cyklinowań możemy przeprowadzić. Klepki mają zwykle szerokość 3-15 cm. W sprzedaży są też elementy parkietowe warstwowe. Są one klejone z dwóch warstw drewna ułożonych w ten sposób, aby układ słojów poszczególnych warstw był krzyżowy (w warstwie wierzchniej podłużny, poniżej – poprzeczny). Składają się ze szlachetnej warstwy wierzchniej o grubości 4-6 mm wykonanej najczęściej z dębu, jesionu lub drewna egzotycznego oraz warstwy spodniej z drewna iglastego bądź liściastego. Taka budowa klepki zapewnia podłodze odporność na odkształcenia i umożliwia zastosowanie jej na ogrzewaniu podłogowym. Powierzchnia elementów zostaje zabezpieczona już na etapie produkcji, dzięki czemu są gotowe do użytkowania zaraz po ułożeniu.

W jaki sposób zamontować listwy

Rozwiń

Listwy wykończeniowe

W sklepach jest duży wybór listew przypodłogowych. Możesz więc łatwo znaleźć cos dla siebie. Listwy podłogowe mogą być wykonane z różnych materiałów: z litego drewna, fornirowane lub np. z tworzywa sztucznego imitujące listwy drewniane.

Najłatwiej jest przykleić listwy wykończeniowe za pomocą kleju montażowego. Do wyboru są gotowe kleje rozpuszczalnikowe i wodne. Możesz też skorzystać z metody tradycyjnej jaką jest wkręcanie kołków. Na rynku dostępne są również specjalne klipsy montażowe. Wybierając listwy podłogowe zwróć uwagę, czy łatwo przeprowadzić pod nimi przewody elektryczne, antenowe lub telefoniczne.

 

KROK I – Demontaż starych listew

Oderwij stare listwy od ściany. Możesz to zrobić podważając je łomem.

KROK II – Przygotowywanie podłogi i ściany

Przetrzyj papierem ściernym fragment podłogi i ściany, który był pod listwą. W ten sposób usuniesz pozostałości lakieru i farb.

KROK III – Przycinanie listwy przypodłogowej

Nową listwę przytnij za pomocą skrzynki uciosowej na odpowiednie odcinki. Jeżeli używasz gotowych narożników przytnij listwę pod kontem 90 stopni, a jeżeli nie to 45 stopni.

KROK IV – montaż listwy

Nanieś klej montażowy pasami na część listwy, która będzie przylegała do ściany. Dociśnij listwę do ściany.

Możesz również wywiercić otwory w listwach przyłożonych do ściany. Odległość otworów to 50 cm. Przerwij wiercenie, gdy wiertło dotknie ściany. Odłóż listwę i tam gdzie powstał znak na ścianie wywierć otwory na kołki. Następnie przykręć całość do ściany, pamiętając o ukryciu przewodów.