Parkiet tradycyjny, chociaż ma konkurencję w postaci nowoczesnych paneli podłogowych, zawsze będzie miał swoich zwolenników, czyli tych, którzy stawiają na naturalne piękno drewna. Parkiet wykonuje się zazwyczaj z prostokątnych klepek, które poprzez sposób ułożenia, tworzą na podłodze powtarzalny wzór. Elementy parkietu łączy się zazwyczaj na „pióro i wpust” i przykleja do podłoża. Na efekt i trwałość parkietu wpływ mają gatunek drewna, wykończenie powierzchni i perfekcyjne wykonanie.
Parkiet będzie pięknie prezentował się jako wyklończenie podołogi, jeżeli zostanie dobrze wybrany gatunek drewna do planowanego wzoru, pasujący do stylu i kolorystyki wnętrza, a także warunków panujących w danym pomieszczeniu. Nie każde drewno będzie pasować do dowolnego wzoru parkietu. Elementy parkietu mogą mieć różne długości (nawet do 50 cm), zaś grubość deseczek ma zazwyczaj 15-22 mm. Parkiet jest tańszy od deski parkietowej, ale ułożenie go zabierze więcej czasu. Parkiet tradycyjny ma mniejsze wymagania niż dyle i deska parkietowa.
Parkiet – jakie drewno wybrać?
Parkiet tradycyjny wykonywany jest najczęściej z krajowych gatunków drewna. Tradycyjny parkiet składa się z deszczułek z litego drewna, zwanych też klepkami. Dąb, jesion, buk czy brzoza to najpopularniejszy materiał na deszczułki o długości 30 cm. Egzotyczne drewno na parkiet, na przykład jatoba, doussie, badi, kempas, merbau, tek, ipe i sucupira, częściej mają nieco większe wymiary – długość blisko 50 cm.
Klepki powinny mieć grubość 16-22 mm (chociaż stosuje się też cieńsze, nawet 10-milimetrowe). Im parkiet jest grubszy, tym więcej cyklinowań możemy przeprowadzić. Klepki mają zwykle szerokość 3-15 cm. W sprzedaży są też elementy parkietowe warstwowe. Są one klejone z dwóch warstw drewna ułożonych w ten sposób, aby układ słojów poszczególnych warstw był krzyżowy (w warstwie wierzchniej podłużny, poniżej – poprzeczny). Składają się ze szlachetnej warstwy wierzchniej o grubości 4-6 mm wykonanej najczęściej z dębu, jesionu lub drewna egzotycznego oraz warstwy spodniej z drewna iglastego bądź liściastego. Taka budowa klepki zapewnia podłodze odporność na odkształcenia i umożliwia zastosowanie jej na ogrzewaniu podłogowym. Powierzchnia elementów zostaje zabezpieczona już na etapie produkcji, dzięki czemu są gotowe do użytkowania zaraz po ułożeniu.